اخبار گرگان و گلستان|کاسپین خبرتلاش‌ها برای رفع مشکل قطعی آب شرب در گرگان ادامه دارد/چاه و مخزن جدید وارد مدار شد
با وجود آغاز فصل پاییز اما قطعی‌های شبانه آب در شهر گرگان همچنان ادامه دارد و مسئولان هم با اقداماتی مانند حفر و تجهیز چاه‌ها و ایجاد مخازن جدید سعی در رفع کمبود آب شرب مرکز استان دارند.

به گزارش  کاسپین خبر  به نقل از تسنیم، از اردیبهشت ماه امسال مشکل کمبود و قطعی آب شرب در برخی شهرهای استان گلستان از جمله  گرگان  آغاز شد و در برخی روزها به ویژه در تابستان مردم گرگان بیشتر از 10 ساعت هم با قطعی آب شرب مواجه بودند.

در شرایط معمول شهر گرگان با کمبود 450 لیتر بر ثانیه‌ای آب مواجه است که با گرمای بی‌سابقه امسال و افت شدید سطح آب‌های زیرزمینی در پی خشکسالی شدیدی که گریبانگیر این استان شده بود، این کمبودها تشدید شد و شهر گرگان را با یک بحران مواجه کرد.

اما همزمان با مشکل شدیدی که در زمینه تأمین آب در شهر گرگان به وجود آمد، تلاش دستگاه‌ها نیز افزایش یافت و در چند مرحله با وارد مدار کردن چاه‌های جدید حتی استفاده از برخی چاه‌های آب بخش کشاورزی، ایجاد ایستگاه‌ای پمپاژ و مخازن جدید سعی کردند مشکل قطعی و کمبود آب شرب گرگان را مدیریت کنند.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان در این باره به خبرنگار ما گفت:اقدامات زیادی در خصوص رفع مشکل کمبود آب شرب در ماه‌های اخیر انجام شده و چند حلقه چاه جدید نیز وارد مدار شده است.

سیدمحسن حسینی گفت:در روزهای اخیر نیز ایستگاه پمپاژ و مخزن 2 هزار مترمکعبی مجتمع آبرسانی شهدای مدافع حرم و یک حلقه چاه افتتاح شد که 65 لیتر بر ثانیه به ظرفیت شبکه آبرسانی گرگان اضافه کرده است.

به گفته وی این مجموعه شامل ایستگاه پمپاژ، مخزن، خط انتقال و یک حلقه چاه فعلی و اتصال سه حلقه چاه قبلی از شبکه به مخزن است که با تلاش شبانه روزی پیمانکاران بومی استان به نتیجه رسید.
 

وی ادامه داد:اعتبارات 20 میلیارد تومانی سال گذشته با تخصیص 14 میلیارد تومان در 6 طرح آبرسانی، در سال 1400 به 160 میلیارد تومان اعتبار و 120 میلیارد تومان تخصیص افزایش یافته است که با دلگرمی این اعتبار از پیمانکاران درخواست کردیم برای اجرای طرح‌های آبرسانی و کمک به وضعیت شرب استان به ما یاری برسانند.

حسینی همچنین گفت:با همین اعتبارات سال جاری، برای مجتمع آبرسانی شهدای مدافع حرم استان، سه حلقه چاه دیگر را تا پایان سال تجهیز و متصل می‌کنیم تا بخش دیگری از مشکل هم برطرف شود.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان با بیان اینکه مخزن 20 هزار متر مکعبی گرمابدشت در طرح آبرسانی به گرگان در سال جاری تکمیل می‌شود، افزود:علاوه بر 160 میلیارد تومان سال جاری، 260 میلیارد تومان اعتبار جدید هم تقاضا کرده‌ایم تا بتوانیم پروژه‌های آبرسانی در استان را اجرا کنیم.

وی در خصوص وضعیت تامین آینده آب شرب استان گفت:95 درصد مصرف شرب استان از آب زیر‌زمینی است که در حال تبدیل شدن به منبعی غیر قابل اتکاست و در صورت ادامه استفاده از منابع زیرزمینی با پدیده فرونشست و کاهش کیفیت شرب در استان مواجه می‌شویم.در عین حال استفاده از آب سطحی و آب دریا منابع دیگر قابل اتکا در شرب هستند که ما نیز به دنبال استفاده از این ظرفیت‌ها هستیم.

حسینی بیان داشت:از مجموع 180 میلیون متر مکعب مصرف شرب استان در در افق 1425 با برنامه انجام شده، 70 میلیون مترمکعب را از محل سدها و آب‌های سطحی و 40 میلیون متر مکعب از آب دریا و 70 میلیون مترمکعب دیگر از آب زیرزمینی تامین خواهشد شد که البته تلاش داریم تخصیص از آب دریا افزایش یابد.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان ادامه داد:در تلاش هستیم با طرح‌هایی که داریم برای آینده آب استان یک سامانه آب شرب با سه منبع آب زیرزمینی، آب دریا و آب سطحی ایجاد کنیم تا در صورت ایجاد خلل در یک منبع تامین از منابع تامین دیگر استفاده کرده و مردم دچار مشکل در خدمات‌دهی نشوند.

مدیرکل  مدیریت بحران  استانداری گلستان نیز درباره اجرای پروژه‌های آبرسانی و مشکلاتی که برای مردم ایجاد شده است، گفت:مسیر اجرای چنین پروژه‌هایی سخت و دشوار است و برای اجرا، هماهنگی‌های بین بخشی فراوانی لازم است.افزایش اعتبارات امسال ناشی از همدلی مدیران استانی و نمایندگان بود که امید است با ادامه این تلاش‌ها در سال آینده با وضعیت بهتری از آب شرب در استان برخوردار باشیم.
 
رسول حسام با بیان اینکه سرانه مصرف آب در استان بالاست، افزود:رسانه‌ها باید در افزایش آگاهی مردم در کمک به مصرف صحیح آب به ویژه شرب در استان کمک کنند چرا که منابع شرب در استان در حال حاضر قابل اتکا نیست و باید با فرهنگ صحیح مصرف به پایداری شرب در استان کمک کنیم.

بهزاد هرمزی، مدیرعامل آب و فاضلاب استان با بیان اینکه خشکسالی و اتکا کامل به منابع آب زیرزمینی برای تأمین آب شرب مشکلات جدی برای آبرسانی به شهرها و روستاها ایجاد کرده است، گفت:نزدیک به 7 درصد آب استحصالی در استان در بخش شرب مورد استفاده قرار می‌گیرد اما به علت استفاده از منابع آب زیرزمینی در زمان‌هایی که چاه‌های آب کشاورزی روشن می‌شود، با مشکلات زیادی مواجه می‌شویم.

وی با بیان اینکه اقدامات خوبی برای رفع مشکل کمبود آب شرب شهر گرگان انجام شده است، گفت:در روزهای اخیر آب منطقه‌ای پروژه افتتاح ایستگاه پمپاژ و مخزن مجتمع آبرسانی شهدای مدافع حرم را افتتاح کرد که با بهره برداری از آن مشکلات ما تا حد زیادی رفع شده است و شاهد پر شدن مخازن چاه‌های شرب هستیم.


http://www.caspiankhabar.com/92315تبلیغ کانال تلگراممهر ما در دل تاریخ سبز شد
شهروندخبرنگار ما باشید
بسته خبری اختصاصی کاسپین‌خبر
اطلاعیه شرکت گاز گلستان درباره آزمایش نشت گاز
تبلیغات نظام مهندسی ساختمان گلستان سال 96