اخبار گرگان و گلستان|کاسپین خبرکلزاکاران گلستان خواستار پرداخت بهای خرید تضمینی هستند
برداشت کلزا از دهه سوم اردیبهشت در گلستان آغاز شده اما با وجود گذشت ۲۰ روز از زمان تحویل این محصول به مراکز خرید تضمینی، هنوز بهای آن به کشاورزان پرداخت نشده که همین عامل مشکلاتی را برای کلزاکاران ایجاد کرده است.

به گزارش  کاسپین خبر  به نقل از ایرنا، یکی از کشاورزان مینودشت، گفت:پرداخت نشدن به موقع بهای  کلزا  باعث شده تا کلزاکاران برای تامین مالی، هزینه برداشت، حمل و حتی برنامه ریزی برای کشت دوم دچار مشکل شوند.

علی ممشلی افزود:مسوولان استان باید به گونه ای برنامه ریزی کنند که دغدغه کلزاکاران منطقه هنگام دریافت بهای محصول تحویل شده به مراکز خرید تضمینی، به کمترین حد برسد.

وی خواستار پیگیری مسوولان مرتبط استان برای تسریع در واریز بهای کلزای تحویل شده به حساب کشاورزان شد.

یکی از کشاورزان گرگان نیز گفت:درآمد اصلی ساکنان استان برپایه  کشاورزی  است و در این شرایط دولت باید منابع مالی پرداخت به موقع بهای محصول خرید تضمینی را در فصل برداشت تامین کند.

رمضان تازیکه افزود:تاخیر در پرداخت بهای محصول خرید تضمینی کلزا در استان ، مشکلات کشاورزان در تامین سرمایه مالی را چند برابر می کند.

به گفته رییس سازمان  جهاد کشاورزی  گلستان تاکنون کلزاکاران این استان افزون بر ۶۲ هزار تن کلزا به ارزش ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال به مراکز خرید تضمینی تحویل دادند.

مختار مهاجر افزود:امسال ۴۵ مرکز کار خرید تضمینی کلزا را در استان انجام می دهد.

خرید تضمینی کلزا در استان تا اوایل دهه سوم خرداد ادامه دارد.

سرپرست اداره کل غله و خدمات بازرگانی گلستان نیز با اشاره به مشکلات پرداخت وجه کلزای کشاورزان استان گفت:وقفه بوجود آمده در پرداخت بهای کلزا ناشی از رشد سریع تحویل محصول در استان و نیز همزمان شدن برداشت آن با گندم است.

منصور صیادی اظهار داشت:این اداره کل ابتدای خرید محصول ، ۱۲ میلیارد ریال بابت تحویل کلزا به حساب بانکی کشاورزان پرداخت کرده و این روند ادامه خواهد داشت.

صیادی پیش بینی کرد که امسال کلزاکاران گلستان ۷۵ هزار تن محصول تحویل  شرکت غله  دهند.

وی اضافه کرد:قیمت پایه خرید تضمینی دانه روغنی کلزا در سال زراعی جاری ۴۶ هزار و ۶۰۲ ریال برای هر کیلوگرم اعلام شده و این قیمت براساس پایه خرید با لحاظ ۲ درصد ناخالصی و ۱۰ درصد رطوبت است.


http://www.caspiankhabar.com/90728تبلیغ کانال تلگراممهر ما در دل تاریخ سبز شد
شهروندخبرنگار ما باشید
بسته خبری اختصاصی کاسپین‌خبر
اطلاعیه شرکت گاز گلستان درباره آزمایش نشت گاز
تبلیغات نظام مهندسی ساختمان گلستان سال 96