اخبار گرگان و گلستان|کاسپین خبراعلام آمادگی بنگلادش برای گسترش روابط اقتصادی با ایران ‌
سفیر بنگلادش در ایران گفت: دو کشور ایران و بنگلادش فرصت‌های اقتصادی بسیاری برای گسترش روابط تجاری با یکدیگر دارند.

به گزارش  کاسپین خبر  از گرگان، مجیب الرحمان بویان ظهر امروز در دیدار با فعالان  اقتصادی  استان گلستان در اتاق بازرگانی استان، با بیان اینکه ارتباط بسیار نزدیکی بین ایران و  بنگلادش  برقرار است، اظهار داشت:ما می‌توانیم انواع ارتباطات را در بخش اقتصادی دو کشور داشته باشیم.

وی با دعوت از سرمایه‌گذاران ایرانی به سرمایه‌گذاری در بخش‌های دولتی و خصوصی در کشور بنگلادش، خاطرنشان کرد:بنگلادش با 160 میلیون نفر جمعیت و 150 هزار هکتار مساحت با توجه به اینکه مساحت کوچکی به شمار می‌رود اما قادر به تولیدات با ارزشی در صنایع مختلف به ویژه در بخش نساجی و  کشاورزی  است.

سفیر بنگلادش در ایران متذکر شد:بنگلادش در زمینه تولیدات مصرفی کشاورزی از میان 5 کشور رتبه نخست و در زمینه تولیدات دامی نیز رتبه چهارم را در خودکفایی داراست، همچنین سومین رتبه صادرات محصولات دریایی و آبزیان با گونه‌های متعدد، تولید نخ اصلی بافت فرش ماشینی در جهان نیز از جمله قدرت‌های اقتصادی بنگلادش است.

مجیب الرحمان بویان با تأکید بر اینکه سرمایه‌گذاری در بنگلادش قطعا برای سرمایه‌گذاران ایرانی سودآوری دارد، اظهار کرد:آب‌بندان‌های متعدد در بنگلادش، تولید صنایع متوسط کشتی‌های تجاری، دومین تولیدکننده پوشاک در منطقه شرق آسیا، تولیدات چرمی، گستردگی صنعت نساجی و تولید منسوجات کشاورزی از جمله دیگر فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بنگلادش هستند.

وی افزود:تعرفه گمرکی برای صادرات به اروپا در بنگلادش صفر است و این فرصت را برای تاجران فراهم می‌کند که صادرات خود به اروپا را از این کشور انجام دهند.

سفیر بنگلادش، ایران را در زمینه تولید انرژی مانند برق، نفت و گاز مایع و دیگر انرژی‌های نوین وهمچنین در صنعت داروسازی و تولیدات ساختمانی مانند سیمان، صاحب سرمایه خواند و گفت:علاقه‌مند به همکاری دوجانبه با سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی ایران در همه استان‌ها هستیم و دعوت می‌کنم تاجران ایرانی به بنگلادش سفر کرده و از نزدیک توانمندی‌های اقتصادی 2 کشور و فرصت‌های تجارت را بررسی کنند.

در این نشست، علی محمد چوپانی، رئیس اتاق بازرگانی گرگان خاطرنشان کرد:معاون وزارت امور خارجه تاکید فراوانی بر همکاری تاجران ایرانی و گلستانی با بنگلادش داشتند اما تحریم های بانکی از سوی آمریکا و اروپا در این زمینه محدودیت ایجاد کرده است، باید با همکاری دو کشور فرمولی پیدا کنیم تا بتوانیم این تحریم‌ها را دور بزنیم.

چوپانی افزود:از سفیر بنگلادش درخواست داریم هماهنگ کند تا مقامات بانکی بانگلادش به گلستان سفر کنند و قراردادی بین دو بانک دو کشور منعقد شود و بتوانیم از طریق این دو بانک از طریق تهاتر و سپرده‌گذاری ارز ملی در هر دو کشور به تجارت سودمند بپردازیم.

سفیر بنگلادش قول همکاری در زمینه تهاتر و سپرده‌گذاری ارز ملی در 2 بانک از هر کشور را داد و گفت:تهاتر بهترین مسیر است و در این زمینه مهم است که دو کشور تولیدات یکدیگر را کامل بشناسند.

رحمان بویان ابراز کرد:در حال حاضر با توجه به محدودیت‌های بانکی صادرات بنگلادش به ایران از 100میلیون دلار به 20میلیون دلار در سال کاهش داشته و این در حالی است که هنوز کالاهای بسیاری در دو کشور وجود دارد که می‌توان به سرمایه‌گذاری مشترک روی آنان وارد شد./تسنیم


http://www.caspiankhabar.com/8582تبلیغ کانال تلگراممهر ما در دل تاریخ سبز شد
شهروندخبرنگار ما باشید
بسته خبری اختصاصی کاسپین‌خبر
اطلاعیه شرکت گاز گلستان درباره آزمایش نشت گاز
تبلیغات نظام مهندسی ساختمان گلستان سال 96