اخبار گرگان و گلستان|کاسپین خبرکلاله تنها فرودگاه بی‌هواپیمای ایران!/ دستور رئیس جمهور را اجرایی کنید
فرودگاه شهدای شهرستان کلاله به عنوان یکی از دو فرودگاه استان گلستان علی‌رغم پیگیری مسئولان و مصوبات سفر رئیس جمهور، به دلیل برخی نواقص همچنان بدون پرواز بوده و زیرساخت‌های آن همچنان خاک می‌خورد.

به گزارش  کاسپین خبر  به نقل از ایسنا، طبق اسناد موجود  فرودگاه   کلاله  در سال ۱۳۵۰ به عنوان فرودگاهی اختصاصی و کشاورزی تأسیس و به باندی به طول ۲ کیلومتر و عرض ۳۰ متر، برج مراقبت پرواز، ساختمان اداری، پایانه کوچک مخصوص مسافران، دستگاه کمک ناوبری NDB و آتش نشانی مجهز شد.

این فرودگاه پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی تا سال ۱۳۸۴ به شکل هیأت امنایی اداره و پس از آن به طور رسمی به شرکت فرودگاه‌های کشور تحویل داده شد تا برخی زیرساخت‌های جدید در آن ایجاد شود.پس از این واگذاری ماجراهای جدید آغاز شد تا فعالیت آن با فراز و فرودهایی مواجه شود.

در سال ۱۳۸۴ و همزمان با سفر اول رئیس جمهور وقت«محمود احمدی نژاد»به استان گلستان، اقدامات توسعه‌ای، بهسازی، تکمیل و راه اندازی فرودگاه مذکور به تصویب رسید ولی آغاز عملیات احداث برج مراقبت پرواز، ساختمان تکنیکال بلاک، تاکسی وی و اپرون«پارکینگ هواپیما»و نوسازی ساختمان‌های اداری تا سال ۱۳۸۶ به طول انجامید تا این پروژه‌ها در سال ۱۳۸۸ خاتمه یابد.

پس از کش و قوس‌های فراوان، فرودگاه کلاله در سال ۱۳۹۱ با برقراری خط پروازی بین تهران–کلاله و بالعکس توسط ریاست جمهور«احمدی نژاد»افتتاح و بار دیگر به دلیل عدم استقبال تعطیل شد.

تدبیر برخی طرح‌های تشویقی از قبیل بلیط نصف بها هم نتوانست زمینه ساز استقبال از تنها پرواز این فرودگاه شود و عملیات جابجایی مسافر این فرودگاه در سال‌های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ برای چندمین مرحله تعطیل شد.

آنچه که بیشتر موجب گلایه و عدم استقبال گلستانی‌ها از پروازهای این فرودگاه بوده، کم بودن مقاصد پروازی و از همه مهمتر نامناسب بودن زمان تنها پرواز کلاله به تهران بوده است.

علاوه بر این مسایل، نبود جایگاه سوخت این فرودگاه چالشی دیگر بوده که عملاً کاربری چندین منظوره این فرودگاه را در هاله‌ای از ابهام فرود برد و با روی کار آمدن دولت سیزدهم«دکتر ابراهیم رئیسی»و درک اهمیت استراتژیکی این فرودگاه، بودجه‌ای قابل توجه برای احداث این جایگاه در نظر گرفته شد تا شاید گره و ماهیت وجودی آن تغییر یافته و مورد استقبال هموطنان قرار گیرد.

نبود جایگاه سوخت فرودگاه بهانه شرکت‌های پروازی

فرماندار کلاله با بیان اینکه یکی از مشکلات موجود در شهرستان تعیین تکلیف وضعیت فرودگاه است، اظهار کرد:علاوه بر مجموعه استانداری گلستان و فرمانداری کلاله، نماینده شهرستان در مجلس شورای اسلامی به طور جدی در سطح ملی پیگیر موضوع است.

فرهاد شیبک، نگاه سلیقه‌ای به برخی ظرفیت‌های شهرستان‌ها در سطح ملی را نوعی آسیب در حوزه توسعه، عمران و آبادانی دانست و ادامه داد:قطع به یقین فرودگاه کلاله با زیربنای ۴۰۰ هکتار محصور یک ظرفیت ملی بوده و با توسعه آن علاوه بر حوزه اجتماعی، با توجه به اینکه شهرستان یکی از قطب‌های کشاورزی بوده، در حوزه اقتصادی هم شاهد تحول خواهیم بود.

وی تکمیل بودن باند استاندارد، ساختمان تکنیکال، پایانه مسافری، سیستم‌های ناوبری و دیگر زیرساخت‌ها را یک ظرفیت عنوان کرد و گفت:فرودگاه شهدای کلاله برای همه نوع پرواز کاملاً آماده بوده و نبود جایگاه سوخت تنها بهانه برای شرکت‌های هواپیمایی بود که در سفر رئیس جمهوری مبلغی مصوب شد که مقرر گردید بخشی را شرکت فرودگاهی و بخشی توسط وزارت  راه و شهرسازی  تأمین شود.

فرماندار کلاله با تأکید بر اینکه وزارت نفت برای انجام این پروژه به سختی پیش می‌آید و مقاومت می‌کند، خاطرنشان کرد:جلسات متعددی در استان و تهران برای این منظور برگزار شده و متولیان مجاب شده‌اند تا به تعهدات خود عمل کنند.

وی از آماده بودن طرح و زمین این پروژه خبر داد و اضافه کرد:منتظر هستیم که کار آغاز شود و به دلیل اینکه بخش اعظمی از این جایگاه تأسیسات بوده در صورت آغاز عملیات، تکمیل آن بیش از ۶ ماه طول نمی‌کشد.

شیبک با بیان اینکه مجموعه استان گلستان در انجام این پروژه اتفاق نظر دارند، تصریح کرد:آنچه مهم بوده اراده در سطح ملی برای انجام این پروژه است که با توجه به مرزی بودن استان گلستان، این فرودگاه می‌تواند نقش بسیار زیادی را در انجام مراودات اقتصادی با کشورهای اورآسیا داشته باشد.

پروازهای آموزشی با سرمایه گذاری بخش خصوص در فرودگاه کلاله

مدیرکل راه و شهرسازی استان گلستان در خصوص آخرین وضعیت فرودگاه کلاله گفت:به دلیل حساس بودن دستگاه‌های سوخت، بین شرکت فرودگاه‌های کشور و وزارت نفت توافق گردید که طرح مذکور توسط شرکت ملی نفت انجام شود.

مهدی ملک با تأکید بر اینکه رقمی معادل ۴۵۰ میلیارد ریال اعتبار برای این منظور مصوب شده است، افزود:از این رقم مبلغی معادل ۲۵۰ میلیارد ریال توسط وزارت نفت و ۲۰۰ میلیارد ریال توسط شرکت پخش فرآورده‌های نفتی تأمین خواهد شد.

وی از مقدمات اخذ قرارداد با شرکت خصوص در راستای برقراری پروازهای آموزشی، تفریحی و ورزش‌های بی‌هوازی در این فرودگاه خبر داد و توضیح داد:فرودگاه کلاله یکی از مهمترین فرودگاه‌های استان گلستان و شمال کشور است و می‌تواند در چندین حوزه به هموطنان خدمات ارائه دهد.

تصمیم بر ترک تشریفات مناقصه پروژه جایگاه سوخت فرودگاه

مدیرکل فرودگاه‌های استان گلستان در خصوص اقدامات شرکت فرودگاه‌های کشور به ایسنا توضیح داد:جلساتی با ریاست«دکتر علی محمد زنگانه»استاندار گلستان و دیگر مسئولان در این زمینه برگزار و مقرر گردید پروژه احداث جایگاه سوخت این فرودگاه با محوریت وزارت نفت انجام شود.

علی متانت با اشاره به اینکه متولیان برای تسریع در عملیات احداث، ترک تشریفات مناقصه را پیشنهاد دادند، اضافه کرد:در حال حاضر یک شرکت بخش خصوصی وارد پروژه شده و زیرساخت های خود را برای پروازهای آموزشی، هوانوردی عمومی و چتربازی ایجاد می‌کند تا در آینده ای نزدیک شاهد آموزش خلبانی هم در این فرودگاه باشیم.

وی با تأکید بر اینکه در حال حاضر بخش خصوصی کار را آغاز و فونداسیون سوله ها را ریخته است، گفت:در حال حاضر مجوزهای لازم در این زمینه اخذ و عقد قرارداد با بخش خصوصی نیز انجام شده است.

لازم به توضیح است، آنچه در سخنان مدیران مشهود بوده تأکید بر اهمیت و پتانسیل‌های فرودگاه کلاله است و باید منتظر بمانیم تا ببینیم اقدامات شرکت پخش فرآورده‌های نفتی و دیگر متولیان تا پیش از سفر دوم دکتر ابراهیم رئیسی به استان گلستان در خصوص این فرودگاه محقق خواهد شد تا استان گلستان از ظرفیت‌های این فرودگاه علاوه بر حوزه مسافری در دیگر حوزه‌ها همچون اقتصادی، آموزشی، تفریحی و خدماتی بهره‌مند شود.


http://www.caspiankhabar.com/94739تبلیغ کانال تلگرامشهروندخبرنگار ما باشید
بسته خبری اختصاصی کاسپین‌خبر
اطلاعیه شرکت گاز گلستان درباره آزمایش نشت گاز
تبلیغات نظام مهندسی ساختمان گلستان سال 96