اخبار گرگان و گلستان|کاسپین خبروزیر بهداشت در گرگان: ۲۷درصد از یک‌میلیارد دلار صندوق توسعه ملی را دریافت کردیم/ ۱۰۶۰۰ تخت بیمارستانی در کشور ایجاد می‌شود
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: آمریکا ۱۱۱میلیارد دلار و انگلیس ۲۲میلیارد دلار برای مقابله با کرونا هزینه کردند و ما ۲۷درصد از یک‌میلیارد دلار صندوق توسعه ملی را دریافت کردیم.

به گزارش کاسپین خبر به نقل از تسنیم، سعید نمکی صبح امروز در جلسه ستاد مقابله با کرونا در استان گلستان، اظهار داشت:گلستان یکی از نفیس‌ترین گنجینه‌های فرهنگی، طبیعی و جغرافیایی دنیاست که قومیت‌های مختلف صمیمانه کنار هم زندگی می‌کنند.

وی افزود:یکی از بهترین و خردمندانه‌ترین شیوه‌های مدیریت در مقابله با کرونا در استان گلستان رخ داد که حاصل زحمات استاندار، دانشگاه علوم پزشکی ، مدیران، کادر درمان و مردم بوده است.

وی یادآور شد:سال گذشته در 25 استان و به‌طور گسترده در 6 استان سیلاب رخ داد اما یک مورد اپیدمی گزارش نشد و از نخستین روزهایی که کرونا را شناختیم هم برای مقابله با آن در کشور آماده شدیم.

نمکی ادامه داد:قبل از ورود کرونا به ایران، خودمان را به‌شیوه روزهای دفاع مقدس برای مقابله با آن آماده کردیم، طوفان کرونا گریبان آمریکا و اروپا را گرفت و دیدید که به چه افتضاحی مبتلا شدند.

وی اضافه کرد:ما برای تمام مردم دنیا آرزوی سلامتی و تندرستی داریم اما در آمریکا و اروپا بسیاری از بیماران بیرون از بیمارستان‌ها بودند.

نمکی تصریح کرد:در بسیاری از کشورهای دنیا متوسط تخت بیمارستان چند برابر ایران است، آمریکا 111 میلیارد دلار و انگلیس 22 میلیارد دلار هزینه کردند و ما 27 درصد از یک میلیارد صندوق توسعه ملی را دریافت کردیم.

وی ادامه داد:غیرت، شجاعت، وفاداری مردم، تدبیر و لطف خدا موجب مقابله با کرونا شد، نفیس‌ترین گنجینه کارساز پس از کمک‌های خداوند، حمایت‌های مقام معظم رهبری بود.

وزیر  بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفت:در بدترین و ظالمانه‌ترین تحریم‌های تاریخ قرار داریم، عوامل آمریکا، انگلیس و اسرائیل جلوی ورود ماسک به ایران را گرفتند اما پس از دو ماه تولیدکننده و واردکننده ماسک و مواد ضدعفونی شدیم.

نمکی ادامه داد:یک نفر را پشت درب بیمارستان‌ها نگذاشتیم و یک نفر را به‌دلیل پیر بودن از دستگاه ونتیلاتور جدا نکردیم اما در برخی کشورها این اتفاق رخ داد، حتی یک نفر را به‌دلیل قومیت پشت درب بیمارستان‌ها نگذاشتیم و هیچ‌گاه تبعیض قومیتی و طبقاتی قائل نشدیم.

وی خاطرنشان کرد:در دنیا هیچ داروی ثبت‌شده مؤثری برای کرونا وجود ندارد و هر دارویی را که کوچکترین تأثیری داشت تولید کردیم، این افتخارات استفاده از تجربه نفیس دفاع مقدس بود، عشق به ماندگاری و عزت این سرزمین، مغلوب نشدن مقابل دشمن و ایستادگی بر اصول و مقاومت خردمندانه محورهای اصلی در دفاع مقدس بود.

نمکی بیان داشت:اگر مدافعان سلامت یک سال کارانه عقب‌افتاده داشتند اما در خط مقدم ایستادند و نگفتند"ما طلبکاریم"و حتی خود را بدهکار می‌دانند.

وی افزود:انسان‌های جان‌فشان و ایثارگر زیادی در کشور داریم، تمام مدیران و مردم پای کار بودند و ما یک لحظه احساس تنهایی نکردیم و کارهای بزرگی طی این مدت انجام شد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ابراز کرد:ایران یکی از پیشتازان مدیریت کرونا در جهان است، ملت ایران در این برهه نشان داد سرافرازانه از این مرحله سخت عبور کرده است.

نمکی یادآور شد:هم کرونا و هم غیرکرونا را مدیریت کردیم و بیماران غیرکرونایی را هم پذیرش کردیم و یک مورد بیمار اورژانس غیرکرونایی پشت درب بیمارستان‌ها نداشتیم.

وی ادامه داد:امروز با راه‌اندازی پزشکی از راه دور و شبکه‌های ویژه برای بیماران خاص اتفاقات جدیدی در حال رخ دادن است.

وی اضافه کرد:امسال 10 هزار و 600 تخت بیمارستانی به تخت‌های کشور اضافه می‌شود و هزار و 400 پروژه بهداشتی درمانی در اوج تحریم‌های ظالمانه به دیگر پروژه‌های بهداشتی درمانی اضافه می‌شود.

نمکی تصریح کرد:اکنون روز با هم بودن و پیوستگی است و نباید تفرقه‌ای باشد زیرا دشمنان بر باطل متفق هستند، باید کنار هم باشیم زیرا روزهای سختی را می‌گذرانیم.

وی خاطرنشان کرد:برای ارز دارو با مشکل روبه‌رو می‌شویم زیرا شرایط بسیار سختی را در کشور تجربه می‌کنیم، اما با پیگیری‌های مختلف دستور پرداخت سه ماه معوقات پرستاران و دو ماه معوقه پزشکان را صادر کنم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت:تا این لحظه به واکسن کرونا دل نبسته‌ایم و باید فاصله‌گذاری و پروتکل‌ها را رعایت کنیم، زیرساخت‌های درمانی باید در گلستان توسعه یابد و امیدواریم شرایط بهتر شود.

نمکی افزود:امیدواریم این ویروس منحوس هرچه زودتر از دامن جهان پاک شود و روزهای بهتری را تجربه کنیم.

11هزار بیمار کرونایی در گلستان تا امروز بهبود یافتند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان نیز در همین جلسه، اظهار داشت:از ابتدای شیوع بیماری کرونا تا کنون بیش از 11 هزار و 700 نفر از مبتلایان به کووید19 در استان بهبود یافتند و روند شیوع این بیماری در استان کاهشی است و اکنون در وضعیت زرد قرار داریم.

 عبدالرضا فاضل گفت:از ابتدای اسفندماه پارسال تا هفتم مهرماه امسال تعداد قابل‌توجهی از مردم استان به‌علت ابتلا به کرونا در مراکز درمانی و بیمارستان‌های استان بستری شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان با بیان اینکه گلستان موج دوم این بیماری را پشت‌سر گذاشته است، ادامه داد:در موج دوم این بیماری که در اواخر آن قرار داریم تعداد بیماران بستری در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان نسبت به موج اول افزایش یافت.

وی همچنین به تعداد جان‌باختگان بر اثر این بیماری اشاره کرد و گفت:متأسفانه 8 درصد موارد مثبت ابتلا به کرونا در استان به‌علت این بیماری جان خود را از دست دادند.

فاضل با قدردانی از زحمات و تلاش‌های کادر درمان خاطرنشان کرد:در زمان حاضر 6 شهرستان در وضعیت سفید و 8 شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند و تعداد بیماران بستری در مراکز درمانی نیز در حال کاهش است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان یادآور شد:3 درصد بیماران بستری زیر 15 سال، 29 درصد 16 تا 45 سال، 25 درصد 45 تا 60 سال و مابقی بالای 60 سال هستند.


http://www.caspiankhabar.com/91211تبلیغ کانال تلگرامشهروندخبرنگار ما باشید
بسته خبری اختصاصی کاسپین‌خبر
اطلاعیه شرکت گاز گلستان درباره آزمایش نشت گاز
تبلیغات نظام مهندسی ساختمان گلستان سال 96