اخبار گرگان و گلستان|کاسپین خبربی توجهی کار دست مردم داد

جولان دوباره کرونا در گلستان/ محدودیت ها سخت‌گیرانه تر شد
بی توجهی به رعایت پروتکل ها و شرکت در مراسم عروسی سبب شد تا بیمارستان های گلستان که روزهای آرامی را سپری می کردند، مملو از بیماران کرونایی شده و استان در وضعیت هشدار قرار بگیرد.

به گزارش  کاسپین خبر  به نقل از مهر:طی هفته‌های اخیر شاهد روند صعودی شیوع  کرونا  در گلستان بودیم به طوری که رنگ‌های سفید شهرستان‌ها یکی یکی جای خود را به زرد و سپس قرمز داد.

برگزاری مراسم عروسی و عزا، نزدن ماسک و عدم رعایت پروتکل‌های  بهداشت ی و عادی انگاری کرونا سبب شد تا گلستان در مرز هشدار قرار بگیرد.

اکنون بیش از ۷۰۰ بیمار کرونایی در سطح بیمارستان‌های گلستان بستری بوده و اوضاع در شرق گلستان وخیم‌تر است.

معاون درمان  دانشگاه علوم پزشکی  گلستان در این خصوص گفت:برای ارائه خدمات به بیماران بخش‌های مختلف بیمارستانی را به بخش کرونا تبدیل کردیم.

سراج الدین عارف نیا افزود:در پیک اول بیماری(اسفندماه)ترس اولیه نسبت به کرونا وجود داشت و با خودقرنطینگی مردم و رعایت پروتکل‌ها توانستیم از آن عبور کنیم اما هم اکنون نسبت به بیماری، تطابق ایجاد شده و مردم کرونا را یک ویروس ساده می‌پندارند و این خطرناک است.

وی بیان کرد:در برهه‌ای از زمان، تعداد بیماران بستری به ۱۵۰ نفر رسیده بود اما امروز شاهد هستیم که بیش از ۷۰۰ نفر در گلستان بستری هستند.

عارف نیا با بیان این به طور میانگین روزانه ۱۰۰ نفر در  استان  بستری می‌شوند، گفت:۹۰ نفر در بیمارستان پنج آذر بستری بوده و ظرفیت تخت‌های این بیمارستان پر شده است.

طبق گفته معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گلستان دو بخش از بیمارستان صیاد شیرازی هم به عنوان پشتیبان آماده شده است.

وی اضافه کرد:بیمارستان‌های  گنبد کاووس، آق قلا، کلاله و مینودشت هم مملو از بیماران کرونایی شده و با ادامه روند افزایشی دیگر جوابگوی بیماران نخواهند بود.

۱۲ شهر گلستان قرمز شد

طبق گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان شمار شهرهای با وضعیت قرمز کرونا در استان گلستان به ۱۲ شهر افزایش یافته و فقط دو شهر علی آبادکتول و مراوه تپه در وضعیت زرد قرار دارند که برای این دو شهر هم محدودیت‌های شهرهای قرمز اعمال می‌شود.

عدم رعایت نکات و پروتکل‌های بهداشتی سبب شده تا گلستان در مرز هشدار قرار بگیرد و محدودیت‌های کرونایی دوباره برگردند عبدالرضا فاضل  بیان کرد:صحبت با بیماران نشان می‌دهد که بیش از ۹۰ درصد آنها در مراسم عروسی و مراکز تجمعی حضور داشته‌اند.

وی تصریح کرد:برگزاری مراسم عزاداری و عروسی براساس مصوبه ستاد استانی مقابله با کرونا ممنوع بوده و حتی از برگزاری این مراسم در اماکن خصوصی و منازل هم جلوگیری خواهد شد.

 فرماندار   گرگان  هم در جلسه ستاد شهرستانی کرونا گفت:شهرستان گرگان با توجه به اعلام رسمی دانشگاه علوم پزشکی در وضعیت قرمز قرار دارد.

اعمال محدودیت‌های کرونایی در گرگان

 محمد حمیدی  افزود:در شهرهای قرمز باید پروتکل‌های و محدودیت‌هایی براساس مصوبات ستاد ملی و استانی کرونا انجام شود که در گرگان هم برای حفظ سلامت مردم و کاهش میزان شیوع، محدودیت‌های اعمال می‌شود.

وی ادامه داد:پاساژها و اماکن سرپوشیده فعلاً با رعایت پروتکل‌ها می‌توانند فعالیت کنند اما ادامه کار آنها منوط به رعایت نکات بهداشتی بوده و بازرسان صنعت، معدن و تجارت باید تذاکرات لازم را به آنها بدهند.

حمیدی گفت:باشگاه‌های ورزشی که توانایی رعایت پروتکل‌های بهداشتی را دارند با محدودیت‌ها به فعالیت خود ادامه دهند و فعالیت تمامی استخرها ممنوع است.

تالارها تعطیل شد

وی افزود:تالارهای پذیرایی که تا پایان مهلت رزوها می تواننند فعالیت کرده و پس از آن از شنبه هفته آینده به مدت یک هفته تعطیل می‌شوند.

حمیدی با بیان اینکه چاپخانه‌ها حق چاپ اعلامیه و کارت دعوت عروسی و عزا را ندارند، تصریح کرد:برگزاری مراسم عروسی و عزا در اماکن خصوصی مثل باغ‌ها ممنوع است و با برگزارکنندگان مراسم برخورد خواهد شد.

فرماندارگرگان در خصوص محدودیت آرایشگاه‌های مردانه و زنانه، گفت:در این مراکز پذیرش مشتری با محدودیت و مشروط بر استفاده از ماسک برای آرایشگر و مشتری است.

وی از محدودیت فعالیت رستوران‌ها خبرداد و افزود:فعالیت رستوران‌ها تنها در مسیر کمربندی گرگان آن هم با ۵۰ درصد ظرفیت، مجاز است و رستوران‌های داخل شهر و اغذیه فروشی‌ها و غیره هم صرفاً به صورت بیرون به فعالیت خود ادامه خواهند داد.

حمیدی ادامه داد:دستگاه‌های اجرایی مجاز هستند با یک سوم دورکاری کارکنان فعالیت کرده و همه مراکز آموزشی، سالن‌های سینما و تئاتر تعطیل است.

تفرجگاه‌ها بسته شد

ممانعت از ورود شهروندان بدون ماسک به اتوبوس‌های درون شهری، تاکسی‌ها و عدم استفاده از ظرفیت کامل مسافر در این خودروها، پرهیز از ارائه خدمت به ارباب رجوع فاقد ماسک، لغو همه مراسم اجتماعی مانند مراسم مذهبی و همایش و فعالیت بازارهای محلی و مینی پارک کودکان، سفره خانه‌های سنتی، کافه‌ها و قهوه سراها از دیگر مواری بود که حمیدی به آن تأکید کرد.

ورود به تفرجگاه‌های شهرستان گرگان شامل؛ النگدره، ناهارخوران، پارک قرق، جعفرآباد، روستای زیارت، توشن و شموشک هم ممنوع اعلام شد.

فرماندار گنبدکاووس هم از کمبود دستگاه اکسیژن در بیمارستان‌های این شهرستان خبرداد و گفت:با همکاری دانشگاه علوم پزشکی در صدد تهیه این امکانات هستیم.

 عبدالقدیر کریمی  با بیان اینکه محدودیت در این شهرستان از هفته گذشته آغاز شده، افزود:با هشدارهای رسانه‌ها و بلندگوها شاهد هستیم که مردم نسبت به روزهای گذشته بیشتر از ماسک استفاده می‌کنند و امیدواریم همکاری مردم ادامه داشته باشد.

نماز جمعه این هفته اقامه نمی‌شود

همچنین شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان گلستان اعلام کرد که نماز جمعه این هفته در استان برگزار نمی‌شود.

متن اطلاعیه این نهاد آمده است: بنابر اعلام آخرین وضعیت اعلام شده توسط رئیس محترم دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان، نماز جمعه مورخ ۲۰ تیر ۱۳۹۹ در مرکز و تمام مناطق استان برگزار نخواهد.

بیش از چهار ماه از شیوع کرونا در گلستان گذشته و مردم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی توانستند از پیک اول بیماری عبور کنند؛ اکنون هم نگاه کادر درمان استان به همکاری و همراهی مردم است تا با فاصله گذاری‌های فیزیکی و پرهیز از حضور در مراکز تجمعی، جلوی شیوع بیماری را بگیرند.


http://www.caspiankhabar.com/90902تبلیغ کانال تلگرامشهروندخبرنگار ما باشید
بسته خبری اختصاصی کاسپین‌خبر
اطلاعیه شرکت گاز گلستان درباره آزمایش نشت گاز
تبلیغات نظام مهندسی ساختمان گلستان سال 96