اخبار گرگان و گلستان|کاسپین خبر
90 درصد منابع آب زیرزمینی گلستان برداشت شده است/ نسبت به استان‌های کویری همسایه نیز کم‌آب‌تریم!
آبیاری برخی مزارع گرگان با فضولات انسانی/ وقتی برخی از خدا بی‌خبران از فاضلاب به سر زمین لوله‌کشی می‌کنند! + فیلم
جامعه زنان از نبود وزیر زن مکدر شده است/ استانداران در پست‌های مدیریتی از بانوان باتجربه استفاده کنند
برگزاری مسابقه آفرود در منطقه «جهان‌نما» کردکوی منتفی شد/ فراخوانی برای درنوردیدن منطقه‌ای بکر و دیدنی!
ساخت و سازهای گرگان در 3 سال گذشته 70 درصد کاهش داشته‌اند/ یک سوم هزینه تمام شده را پرداختی به دستگاه‌های مختلف تشکیل می‌دهد
سخنان نماینده گرگان و آق‌قلا در دفاع از کلیات کابینه پیشنهادی دولت دوازدهم/ هزار جریبی: در استان‌های حاشیه‌ای فقر و بیکاری بیداد می‌کند
حاشیه‌های حادثه معدن زمستان یورت آزادشهر از زبان معاون استاندار گلستان/ مروتی: از همان دقایق اولیه می‌دانستم کسی در معدن زنده نیست
هشدار فرماندار کلاله درباره خطر وقوع سیل در فراغی/ برزگر: سیل در شهر فراغی فاجعه عظیمی ایجاد خواهد کرد
جدیدترین شماره هفته‌نامه کاغذ شیشه‌ای منتشر شد + فایل pdf
امروز سه شنبه چهار مهر ماه 1396 / ساعت 01:44:23جشن روز ملی گنبد قابوس برگزار شد/ پاسداشتی برای بلندترین برج آجری جهان
جشن روز ملی گنبد قابوس شامگاه پنجشنبه با حضور اقوام مختلف ساکن در استان گلستان در جوار بلندترین برج آجری جهان (برج قابوس) برگزار شد.

جشن روز ملی  گنبد قابوس  شامگاه پنجشنبه با حضور اقوام مختلف ساکن در استان گلستان در جوار  بلندترین برج آجری جهان ( برج قابوس )در شهر تاریخی گنبدکاووس برگزار شد.

به گزارش کاسپین‌خبر ، دراین مراسم که قرار است به مدت دو روز از ساعت 19 تا 23 برگزار شود، اقوام مختلف ساکن در گنبدکاووس ازجمله فارس ها ، ترکمن ها، سیستانی ها، آذری ها و کردها به اجرای برنامه های مختلف فرهنگی و هنری بپردازند.

سالروز ثبت بلندترین برج آجری جهان در فهرست آثار سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد(یونسکو)به نام روز ملی گنبد قابوس نامگذاری شده است و هرساله جشنی از سوی شهرداری و شورای شهر و با مشارکت برخی ادارات و نهادها از جمله  میراث فرهنگی  در شهر گنبدکاووس برگزار می شود.

شهردار گنبدکاووس در حاشیه این مراسم که به دلیل بارش های رگباری برخی از برنامه های پیش بینی شده و برپایی نمایشگاه صنایع دستی و آداب و سنن اقوام آن به تاخیر نیز انداخت، به خبرنگار ایرنا، گفت:امسال به دلیل تقارن روز ثبت جهانی برج قابوس با ماه مبارک رمضان به روزهای 19 و 20 مرداد ماه موکول شد.

منصور طعنه گنبدی، هدف از برپایی این جشن را احیای تاریخ باستانی گنبدکاووس ذکر کرد و افزود:متاسفانه تاریخ این شهرستان به فراموشی سپرده شده است که بایستی با برگزاری چنین جشن های آن را در بین مردم بویژه نسل جوان زنده کرد.

وی گفت:جشن های روز ملی گنبدقابوس امسال در دو روز پیش بینی شده که امشب با افتتاح غرفه های نمایشگاه صنایع دستی و آداب و سنن اقوام و اجرای برنامه های مختلف فرهنگی و هنری و موسیقی محلی(رقص اقوام)همراه است.

طعنه گنبدی اضافه کرد:در حاشیه این مراسم مقداری آرد، شکر و روغن نباتی رایگان بین بانوان از قومیت های مختلف شهرستان برای پخت نان و شیرینی های سنتی جهت پذیرایی از شهروندان توزیع شد.

وی تصریح کرد:فرداشب برنامه جشن روز ملی گنبدقابوس با حضور استاندار گلستان و از ساعت 21 تا 23 برگزار می شود و قبل از شروع این مراسم نیز از تمبر روز ملی گنبدقابوس و تندیس برج قابوس رونمایی می‌شود.

بلندترین برج آجری جهان در گنبدکاووس که افزون بر یکهزار سال قدمت دارد، درتیرماه 1391(91/4/10)در فهرست آثار سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد(یونسکو)ثبت جهانی شد. 

برج قابوس بن وشمگیر، بلندترین برج آجری دنیا و یکی از آثار ارزشمند معماری دوره اسلامی است؛ این بنای تاریخی سده چهارم هجری قمری، هم اکنون در مرکز شهر گنبدکاووس و بر فراز تپه ای قرار دارد و به دستور شمس المعالی قابوس بن وشمگیر از پادشاهان آل زیار در سال 397 هجری قمری(1007-1006 میلادی)ساخته شده است./ایرنا


http://www.caspiankhabar.com/6945تبلیغ کانال تلگرامتبلیغات نظام مهندسی ساختمان گلستان سال 96
آتلیه برج عقیل نهایی