اخبار گرگان و گلستان|کاسپین خبر
90 درصد منابع آب زیرزمینی گلستان برداشت شده است/ نسبت به استان‌های کویری همسایه نیز کم‌آب‌تریم!
آبیاری برخی مزارع گرگان با فضولات انسانی/ وقتی برخی از خدا بی‌خبران از فاضلاب به سر زمین لوله‌کشی می‌کنند! + فیلم
جامعه زنان از نبود وزیر زن مکدر شده است/ استانداران در پست‌های مدیریتی از بانوان باتجربه استفاده کنند
برگزاری مسابقه آفرود در منطقه «جهان‌نما» کردکوی منتفی شد/ فراخوانی برای درنوردیدن منطقه‌ای بکر و دیدنی!
ساخت و سازهای گرگان در 3 سال گذشته 70 درصد کاهش داشته‌اند/ یک سوم هزینه تمام شده را پرداختی به دستگاه‌های مختلف تشکیل می‌دهد
سخنان نماینده گرگان و آق‌قلا در دفاع از کلیات کابینه پیشنهادی دولت دوازدهم/ هزار جریبی: در استان‌های حاشیه‌ای فقر و بیکاری بیداد می‌کند
حاشیه‌های حادثه معدن زمستان یورت آزادشهر از زبان معاون استاندار گلستان/ مروتی: از همان دقایق اولیه می‌دانستم کسی در معدن زنده نیست
هشدار فرماندار کلاله درباره خطر وقوع سیل در فراغی/ برزگر: سیل در شهر فراغی فاجعه عظیمی ایجاد خواهد کرد
جدیدترین شماره هفته‌نامه کاغذ شیشه‌ای منتشر شد + فایل pdf
امروز سه شنبه چهار مهر ماه 1396 / ساعت 01:46:07یادداشت سردبیر

چند پرسش مهم در باب منابع آبی گلستان/ آب هست، زیاد هم هست اما...
آیا چون تأکید بر صرفه‌جویی و جیره‌بندی آب راحت‌ترین کار است باید دیگر به هدر رفت بخش عمده‌ای از منابع آبی استان به بهانه‌های مختلف نپرداخت؟

محمد آریان‌نیا، روزنامه‌نگار محمد آریان‌نیا؛ سردبیر کاسپین‌خبر/الف:هر مشترک شهری در گلستان روزانه 270 لیتر آب شرب مصرف می‌کند.این میزان از 240 لیتر کشوری و 140 لیتر دنیا بالاتر است.همه آن هم به شرب نمی‌رسد و مصارف دیگری مانند شستن خودرو و نظافت حیاط و...هم شامل می‌شود.

وضعیت در روستاها بدتر است.گرچه آماری از مصرف سرانه هر روستایی در گلستان منتشر نشده است اما تنها 35 درصد  منابع آب شرب  در روستاها به مصرف درست می‌رسد و مابقی صرف مواردی مانند آبیاری باغ‌ها و خوراک دام و...می‌شود.

ب:گلستان از منظر آبی شرایط مناسبی ندارد.این را همه می‌دانیم.این را هم می‌دانیم که اسراف خاصه در آب امری نکوهیده است و فارغ از اینکه منابع آبی ما چه میزان غنی یا ضعیف است همه باید صرفه‌جویی کنیم.اما آیا مشکل اصلی کم‌آبی گلستان کمبود منابع یا اسراف مشترکان است؟

ج:بیایید در کل بی‌خیال  مصرف آب شرب  شویم و به موارد دیگر نگاه کنیم.بخش عمده منابع آبی استان یعنی حدود 90 درصد در بخش کشاورزی مصرف می‌شود که این بخش نیز با حدود 30 تا 40 درصد بهره‌وری بخش عمده‌ای از منابع آبی را هدر می‌دهد.

اما چه میزان از انرژی مسئولان استان با کلی دستگاه عریض و طویل به ساماندهی بخش کشاورزی اختصاص دارد؟ چه میزان از توان استان صرف تجهیز زراعت به سیستم‌های آبیاری نوین، جلوگیری از حفر چاه‌های غیرمجاز، تأمین منابع آبی مناسب برای بخش کشاورزی، آموزش صحیح به کشاورزان و برخورد با بیش از 16 هزار چاه غیرمجاز شده است؟

د:منابع زیرزمینی گلستان محدود است.در این شکی نیست.ما هم توان استفاده و مدیریت مناسب آن هم نداریم.در این هم شکی نیست!

اما یک موضوع:ما یک تریلیون و 350 میلیارد لیتر آب سطحی داریم!همچنین با وجود مهار 72 درصد این حجم آب توسط سدها و آب‌بندان‌ها، هنوز 378 میلیارد لیتر آن کاملا هدر می‌رود.ضمن اینکه بخش عمده‌ای از همان منابع مهار شده هم که غالبا به بخش کشاورزی می‌رسد در عمل و به دلائل مختلف هدررفت محسوب می‌شود!

ه:برای اینکه متوجه اهمیت این منابع آبی سطحی اما با ارزش بشوید باید بگویم با اختصاص تنها 12 درصد از این منابع بدون استفاده از منابع آب زیرزمینی، می‌توان مصرف سالانه مشترکان شهری و روستایی استان را تأمین کرد.آن هم با همین مصرف مسرفانه.

و:در ضمن در سال حدود 70 درصد بارش‌ها در گلستان تبخیر می‌شوند که با این وضعیت به هیچ‌وجه توقع نداریم کسی به دنبال استفاده از فناوری‌های روز برای جلوگیری از این میزان تبخیر برود!

ز:آیا چون تأکید بر صرفه‌جویی و جیره‌بندی آب راحت‌ترین کار در هنگام مواجه با بحران است باید دیگر به مسائل مختلف و مشکلات مدیریتی و هدر رفت بخش عمده‌ای از منابع آبی استان به بهانه‌های مختلف نپرداخت؟ آیا واقعا دلیل اصلی این جیره‌بندی‌ها و آبرسانی با تانکر به نقاط مختلف گلستان پرمصرف بودن مشترکان دیگر است؟

پ ن:استناد نگارنده در این نوشتار گفته‌های مسئولان مختلف گلستان است که با یک سرچ ساده می‌توان به آن رسید.


http://www.caspiankhabar.com/6927تبلیغ کانال تلگرامتبلیغات نظام مهندسی ساختمان گلستان سال 96
آتلیه برج عقیل نهایی